Vishay/Dale RN55C4021DB14
RN55C4021DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4021DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4021DB14.pdf
Availability of RN55C4021DB14
QUANTITY
RN55C4021DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4021DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4021DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4021DB14
Related LinksRN55C4, RN55C4021DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4021DB14 Details Description
Related parts for RN55C4021DB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SGL CELL BATTERY CHRGR 8-UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 65MA 6.4 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 300MW SOT23 datasheet.pdf
SW MIN SPST-NO HNG RLLR LVR 250V datasheet.pdf