Vishay/Dale RN55C4021FRSL
RN55C4021FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4021FRSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4021FRSL.pdf
Availability of RN55C4021FRSL
QUANTITY
RN55C4021FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4021FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4021FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4021FRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4021FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4021FRSL Details Description
Related parts for RN55C4021FRSL
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.2MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CARDEDGE 100POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 3.41A 34 MOHM TH datasheet.pdf
THERMOSTAT 95 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf