Vishay/Dale RN55C4022BBSL
RN55C4022BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4022BBSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4022BBSL.pdf
Availability of RN55C4022BBSL
QUANTITY
RN55C4022BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4022BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4022BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4022BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4022BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4022BBSL Details Description
Related parts for RN55C4022BBSL
RES SMD 28 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.9A IPAK datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 11POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 4000' datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf