Vishay/Dale RN55C4022FRSL
RN55C4022FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4022FRSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4022FRSL.pdf
Availability of RN55C4022FRSL
QUANTITY
RN55C4022FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4022FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4022FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4022FRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4022FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4022FRSL Details Description
Related parts for RN55C4022FRSL
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.69A 26 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 4KV 2CH TRANS 8-SOIC datasheet.pdf
22P MTA100 FD THRU ASSY BLUE datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf