Vishay/Dale RN55C4122DB14
RN55C4122DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4122DB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4122DB14.pdf
Availability of RN55C4122DB14
QUANTITY
RN55C4122DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4122DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4122DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4122DB14
Related LinksRN55C4, RN55C4122DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4122DB14 Details Description
Related parts for RN55C4122DB14
DC/DC CONVERTER 3.6V 22W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 20HSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf