Vishay/Dale RN55C41R2BRE6
RN55C41R2BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C41R2BRE6
Brief Description
RES 41.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C41R2BRE6.pdf
Availability of RN55C41R2BRE6
QUANTITY
RN55C41R2BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C41R2BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C41R2BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C41R2BRE6
Related LinksRN55C4, RN55C41R2BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C41R2BRE6 Details Description
Related parts for RN55C41R2BRE6
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf