Vishay/Dale RN55C4220FRE6
RN55C4220FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4220FRE6
Brief Description
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4220FRE6.pdf
Availability of RN55C4220FRE6
QUANTITY
RN55C4220FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4220FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C4220FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)422
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4220FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C4220FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4220FRE6 Details Description
Related parts for RN55C4220FRE6
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
SHEET ALUM 19.05X50.8MM 100/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 1200W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf