Vishay/Dale RN55C4320BB14
RN55C4320BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4320BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 432 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4320BB14.pdf
Availability of RN55C4320BB14
QUANTITY
RN55C4320BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4320BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4320BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)432
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4320BB14
Related LinksRN55C4, RN55C4320BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4320BB14 Details Description
Related parts for RN55C4320BB14
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CURRENT TRACER TRANSMITTER datasheet.pdf
MICRO 37C S 3" WHT JACKS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf
CRYSTAL 15.360000 MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf