Vishay/Dale RN55C4420FBSL
RN55C4420FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4420FBSL
Brief Description
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4420FBSL.pdf
Availability of RN55C4420FBSL
QUANTITY
RN55C4420FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4420FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4420FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4420FBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4420FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4420FBSL Details Description
Related parts for RN55C4420FBSL
IC OPAMP GP 152KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/SSLX-SM131 datasheet.pdf
EMBEDDED USB datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf