Vishay/Dale RN55C4421FR36
RN55C4421FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4421FR36
Brief Description
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4421FR36.pdf
Availability of RN55C4421FR36
QUANTITY
RN55C4421FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4421FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C4421FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4421FR36
Related LinksRN55C4, RN55C4421FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4421FR36 Details Description
Related parts for RN55C4421FR36
CAP FILM 3300PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
22+22 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.555A 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf