Vishay/Dale RN55C4422DRSL
RN55C4422DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4422DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4422DRSL.pdf
Availability of RN55C4422DRSL
QUANTITY
RN55C4422DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4422DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4422DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4422DRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4422DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4422DRSL Details Description
Related parts for RN55C4422DRSL
CONN HEADER 2POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN 4' RPTNC-MALE TO RPTNC FEM datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf