Vishay/Dale RN55C4422FB14
RN55C4422FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4422FB14
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4422FB14.pdf
Availability of RN55C4422FB14
QUANTITY
RN55C4422FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4422FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4422FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4422FB14
Related LinksRN55C4, RN55C4422FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4422FB14 Details Description
Related parts for RN55C4422FB14
IC POT DUAL DGTL 256TAP 10-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
LPTR 5.08/01/90 3.2SN GN BX datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 45 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf