Vishay/Dale RN55C4422FRSL
RN55C4422FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4422FRSL
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4422FRSL.pdf
Availability of RN55C4422FRSL
QUANTITY
RN55C4422FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4422FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4422FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4422FRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4422FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4422FRSL Details Description
Related parts for RN55C4422FRSL
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDUCTR datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP DUAL OUT datasheet.pdf