Vishay/Dale RN55C4423DRSL
RN55C4423DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4423DRSL
Brief Description
RES 442K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4423DRSL.pdf
Availability of RN55C4423DRSL
QUANTITY
RN55C4423DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4423DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4423DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4423DRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4423DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4423DRSL Details Description
Related parts for RN55C4423DRSL
CONN HEADER 34POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
IC TRANSCVR DUAL N-INV 48SSOP datasheet.pdf
IC 4X4 REGISTER FILE 3ST 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
SENSOR 50PSIA 1/4NPT 4.5V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CTLR TOUCH 16LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 80M PAR/SRL 64-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP FILM 0.091UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
100UF 200V 16X31.5 85C RAD datasheet.pdf