Vishay/Dale RN55C4533FRSL
RN55C4533FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4533FRSL
Brief Description
RES 453K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4533FRSL.pdf
Availability of RN55C4533FRSL
QUANTITY
RN55C4533FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4533FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4533FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)453k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4533FRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4533FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4533FRSL Details Description
Related parts for RN55C4533FRSL
VARISTOR 135V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.024UF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf