Vishay/Dale RN55C45R3BB14
RN55C45R3BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C45R3BB14
Brief Description
RES 45.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C45R3BB14.pdf
Availability of RN55C45R3BB14
QUANTITY
RN55C45R3BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C45R3BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C45R3BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C45R3BB14
Related LinksRN55C4, RN55C45R3BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C45R3BB14 Details Description
Related parts for RN55C45R3BB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
BOARD EVAL SI2404 + SI3008 24PIN datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.395" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 150W 12.5A datasheet.pdf