Vishay/Dale RN55C4640FRSL
RN55C4640FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4640FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4640FRSL.pdf
Availability of RN55C4640FRSL
QUANTITY
RN55C4640FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4640FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4640FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4640FRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4640FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4640FRSL Details Description
Related parts for RN55C4640FRSL
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100X.200 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.65A datasheet.pdf
RES 0.348 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 450W datasheet.pdf
3 V Serial-Input Micropower 10-Bit and 12-Bit DACs IC datasheet.pdf