Vishay/Dale RN55C4642FBSL
RN55C4642FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4642FBSL
Brief Description
RES 46.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4642FBSL.pdf
Availability of RN55C4642FBSL
QUANTITY
RN55C4642FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4642FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4642FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4642FBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4642FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4642FBSL Details Description
Related parts for RN55C4642FBSL
IC BATT BACKUP SUPERVISOR 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5 V OUTPUT 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf