Vishay/Dale RN55C4700BBSL
RN55C4700BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4700BBSL
Brief Description
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4700BBSL.pdf
Availability of RN55C4700BBSL
QUANTITY
RN55C4700BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4700BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4700BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4700BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4700BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4700BBSL Details Description
Related parts for RN55C4700BBSL
RES SMD 45.3OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SO datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SPST 8 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8-WDFN datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
CRYSTAL 7.680000 MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf