Vishay/Dale RN55C4702BBSL
RN55C4702BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4702BBSL
Brief Description
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4702BBSL.pdf
Availability of RN55C4702BBSL
QUANTITY
RN55C4702BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4702BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4702BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4702BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4702BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4702BBSL Details Description
Related parts for RN55C4702BBSL
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG TTL TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.1PF 50V 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CBL 2AXIS FOR SMARTSTEP SRVO 1M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
AMPCTMTAMP-INHDR-VBLU7P datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 75mA Backlight 28-HSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 30POS BRD-FPC datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 70A datasheet.pdf