Vishay/Dale RN55C47R5FR36
RN55C47R5FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C47R5FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C47R5FR36.pdf
Availability of RN55C47R5FR36
QUANTITY
RN55C47R5FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C47R5FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C47R5FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C47R5FR36
Related LinksRN55C4, RN55C47R5FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C47R5FR36 Details Description
Related parts for RN55C47R5FR36
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
COPPER MECH SPLICE 2-SET SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf