Vishay/Dale RN55C4872BRSL
RN55C4872BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4872BRSL
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4872BRSL.pdf
Availability of RN55C4872BRSL
QUANTITY
RN55C4872BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4872BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4872BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4872BRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4872BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4872BRSL Details Description
Related parts for RN55C4872BRSL
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
PILOT LIGHT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf