Vishay/Dale RN55C4922FRE6
RN55C4922FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4922FRE6
Brief Description
RES 49.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4922FRE6.pdf
Availability of RN55C4922FRE6
QUANTITY
RN55C4922FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4922FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C4922FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4922FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C4922FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4922FRE6 Details Description
Related parts for RN55C4922FRE6
SPEAKER 8OHM .5W 87DB 15X25MM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS T/H SMD 1.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE PLUNGER STANDARD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
BCF 3.81/06/180F SN GN BX datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 133POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD COMPACT ATOM D2550 3.5" datasheet.pdf