Vishay/Dale RN55C4932BB14
RN55C4932BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4932BB14
Brief Description
RES 49.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4932BB14.pdf
Availability of RN55C4932BB14
QUANTITY
RN55C4932BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4932BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4932BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4932BB14
Related LinksRN55C4, RN55C4932BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4932BB14 Details Description
Related parts for RN55C4932BB14
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS R/A .112" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.0025 OHM .25% 1W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.23M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC PLAD datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
500UF 25V 11X32 85C AXI datasheet.pdf