Vishay/Dale RN55C4990CRSL
RN55C4990CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4990CRSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4990CRSL.pdf
Availability of RN55C4990CRSL
QUANTITY
RN55C4990CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4990CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4990CRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4990CRSL
Related LinksRN55C4, RN55C4990CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4990CRSL Details Description
Related parts for RN55C4990CRSL
CONN HEADER VERT 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
320-5RX2M PF SIG HDR METRAL datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 4-4 WHITE 10' datasheet.pdf
2X 3P JUN POW TIMGH datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5MM datasheet.pdf
OCTAL T1/E1 W LINE SIDE PROTECT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf