Vishay/Dale RN55C4990FBSL
RN55C4990FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4990FBSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4990FBSL.pdf
Availability of RN55C4990FBSL
QUANTITY
RN55C4990FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4990FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4990FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4990FBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4990FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4990FBSL Details Description
Related parts for RN55C4990FBSL
MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK datasheet.pdf
DIAC 28-36V 2A ALF2 datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCK ARROW FR 1.07" datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf