Vishay/Dale RN55C4990FRE6
RN55C4990FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4990FRE6
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4990FRE6.pdf
Availability of RN55C4990FRE6
QUANTITY
RN55C4990FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4990FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C4990FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4990FRE6
Related LinksRN55C4, RN55C4990FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4990FRE6 Details Description
Related parts for RN55C4990FRE6
CONN CARDEDGE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4949TL datasheet.pdf
CONN SADDLE WASHER #4-40 AMPLMT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf