Vishay/Dale RN55C4991BB14
RN55C4991BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4991BB14
Brief Description
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4991BB14.pdf
Availability of RN55C4991BB14
QUANTITY
RN55C4991BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4991BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C4991BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4991BB14
Related LinksRN55C4, RN55C4991BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4991BB14 Details Description
Related parts for RN55C4991BB14
CABLE TIE MINI 18LB GRY 7.9" datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8HSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf