Vishay/Dale RN55C4992BBSL
RN55C4992BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C4992BBSL
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C4992BBSL.pdf
Availability of RN55C4992BBSL
QUANTITY
RN55C4992BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C4992BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C4992BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C4992BBSL
Related LinksRN55C4, RN55C4992BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C4992BBSL Details Description
Related parts for RN55C4992BBSL
IC OPAMP PGA 560KHZ RRO 10DFN datasheet.pdf
MPU 5V 4K,PB-FREE 112-QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CBL 21POS 0.5MM JMPR TYPE D 5" datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC188MS8E datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT BK datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 5.12"L X 3.15"W datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB M3 EZRADIO 64QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf