Vishay/Dale RN55C5002CRE6
RN55C5002CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5002CRE6
Brief Description
RES 50K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5002CRE6.pdf
Availability of RN55C5002CRE6
QUANTITY
RN55C5002CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5002CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5002CRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5002CRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5002CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5002CRE6 Details Description
Related parts for RN55C5002CRE6
TRANS PNP 300V 1A TO-39 datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END 2POS FEMALE 3' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf