Vishay/Dale RN55C50R5BBSL
RN55C50R5BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C50R5BBSL
Brief Description
RES 50.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C50R5BBSL.pdf
Availability of RN55C50R5BBSL
QUANTITY
RN55C50R5BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C50R5BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C50R5BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C50R5BBSL
Related LinksRN55C5, RN55C50R5BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C50R5BBSL Details Description
Related parts for RN55C50R5BBSL
DIP CABLE - HDP20S/AE20G/HDP20S datasheet.pdf
KIT DEV RSK-H8S/2215R datasheet.pdf
IC SWITCH HALL MAGNETIC SSO-3-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8UMAX datasheet.pdf
OSC CRO 2175-2175 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
LONET MINI GSM/GPRS/GPS BREAKOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf