Vishay/Dale RN55C5110DRE6
RN55C5110DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5110DRE6
Brief Description
RES 511 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5110DRE6.pdf
Availability of RN55C5110DRE6
QUANTITY
RN55C5110DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5110DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5110DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5110DRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5110DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5110DRE6 Details Description
Related parts for RN55C5110DRE6
CONN PIN 10 AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1:2 CMOS SC88 datasheet.pdf
CONN FIBER PLUG SMPLX 1000UM datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 LP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 26POS datasheet.pdf
SWITCH REED OCC SPST DEUTSCH datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 16DIP 0.6 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 80AMP 3" DIN datasheet.pdf