Vishay/Dale RN55C5112BBSL
RN55C5112BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5112BBSL
Brief Description
RES 51.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5112BBSL.pdf
Availability of RN55C5112BBSL
QUANTITY
RN55C5112BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5112BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5112BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5112BBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5112BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5112BBSL Details Description
Related parts for RN55C5112BBSL
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf