Vishay/Dale RN55C5171DB14
RN55C5171DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5171DB14
Brief Description
RES 5.17K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5171DB14.pdf
Availability of RN55C5171DB14
QUANTITY
RN55C5171DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5171DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5171DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.17k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5171DB14
Related LinksRN55C5, RN55C5171DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5171DB14 Details Description
Related parts for RN55C5171DB14
FILTER SAW 1.8425GHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR QUINT 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.197" (5.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 3W DO204AL datasheet.pdf