Vishay/Dale RN55C5171DB14
RN55C5171DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5171DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.17K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5171DB14.pdf
Availability of RN55C5171DB14
QUANTITY
RN55C5171DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5171DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5171DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.17k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5171DB14
Related LinksRN55C5, RN55C5171DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5171DB14 Details Description
Related parts for RN55C5171DB14
CONN PC PIN CIRC .064DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf