Vishay/Dale RN55C5182FB14
RN55C5182FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5182FB14
Brief Description
RES 51.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5182FB14.pdf
Availability of RN55C5182FB14
QUANTITY
RN55C5182FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5182FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5182FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5182FB14
Related LinksRN55C5, RN55C5182FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5182FB14 Details Description
Related parts for RN55C5182FB14
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 74.1 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X132" A MED datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.05A TO-78 datasheet.pdf