Vishay/Dale RN55C51R1DRE6
RN55C51R1DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C51R1DRE6
Brief Description
RES 51.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C51R1DRE6.pdf
Availability of RN55C51R1DRE6
QUANTITY
RN55C51R1DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C51R1DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C51R1DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C51R1DRE6
Related LinksRN55C5, RN55C51R1DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C51R1DRE6 Details Description
Related parts for RN55C51R1DRE6
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 475 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 5 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf