Vishay/Dale RN55C5203FB14
RN55C5203FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5203FB14
Brief Description
RES 520K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5203FB14.pdf
Availability of RN55C5203FB14
QUANTITY
RN55C5203FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5203FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5203FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)520k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5203FB14
Related LinksRN55C5, RN55C5203FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5203FB14 Details Description
Related parts for RN55C5203FB14
RETRACT SHEATH BANA PLUG 60" BLK datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1/4" datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 42.5A 240V .250"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS 0.156 datasheet.pdf
IC CLK BUF CPU 400MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 316 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZEW 35/2 datasheet.pdf
RES 22K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf