Vishay/Dale RN55C5231DRE6
RN55C5231DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5231DRE6
Brief Description
RES 5.23K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5231DRE6.pdf
Availability of RN55C5231DRE6
QUANTITY
RN55C5231DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5231DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C5231DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5231DRE6
Related LinksRN55C5, RN55C5231DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5231DRE6 Details Description
Related parts for RN55C5231DRE6
RES WW 1W 0.39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
LED MOONSTONE COOL WHITE TO252-3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf