Vishay/Dale RN55C5232CBSL
RN55C5232CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5232CBSL
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5232CBSL.pdf
Availability of RN55C5232CBSL
QUANTITY
RN55C5232CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5232CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5232CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5232CBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5232CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5232CBSL Details Description
Related parts for RN55C5232CBSL
IC DELAY LINE 6NS 8UMAX datasheet.pdf
IC DAC 12-BIT 260MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 R/A datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4734-D datasheet.pdf
CONN HDR 57POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf