Vishay/Dale RN55C5232FR36
RN55C5232FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5232FR36
Brief Description
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5232FR36.pdf
Availability of RN55C5232FR36
QUANTITY
RN55C5232FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5232FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C5232FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5232FR36
Related LinksRN55C5, RN55C5232FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5232FR36 Details Description
Related parts for RN55C5232FR36
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 190MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
IC CONV PREC QUAD 12MHZ 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT .3A 30V datasheet.pdf