Vishay/Dale RN55C52R3BB14
RN55C52R3BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C52R3BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C52R3BB14.pdf
Availability of RN55C52R3BB14
QUANTITY
RN55C52R3BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C52R3BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C52R3BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C52R3BB14
Related LinksRN55C5, RN55C52R3BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C52R3BB14 Details Description
Related parts for RN55C52R3BB14
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU ENCORE V LV 48QFN datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
SAWTOOTH PICTURE HANGING HOOKS datasheet.pdf
UM 28 X 22 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf