Vishay/Dale RN55C5302DBSL
RN55C5302DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5302DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 53K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5302DBSL.pdf
Availability of RN55C5302DBSL
QUANTITY
RN55C5302DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5302DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5302DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5302DBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5302DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5302DBSL Details Description
Related parts for RN55C5302DBSL
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AFC 10A Y2 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 48CABGA datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BAG 4X6" MOISTURE BARRIER datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 52.5V 3.81A 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf