Vishay/Dale RN55C5361BB14
RN55C5361BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5361BB14
Brief Description
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5361BB14.pdf
Availability of RN55C5361BB14
QUANTITY
RN55C5361BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5361BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5361BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5361BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5361BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5361BB14 Details Description
Related parts for RN55C5361BB14
DIODE GEN PURP 200V 6A R6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM RCPT TIN 22AWG SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DGTL MARK SENSOR CABLE PNP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 805MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PCB 4POS datasheet.pdf