Vishay/Dale RN55C5412BB14
RN55C5412BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5412BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5412BB14.pdf
Availability of RN55C5412BB14
QUANTITY
RN55C5412BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5412BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5412BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5412BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5412BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5412BB14 Details Description
Related parts for RN55C5412BB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 18POS datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ADAPTER WALL R-SERIES CLIP CN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf
HEAVY DUTY POWER CORD GREEN 6' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf