Vishay/Dale RN55C5412BB14
RN55C5412BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5412BB14
Brief Description
RES 54.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5412BB14.pdf
Availability of RN55C5412BB14
QUANTITY
RN55C5412BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5412BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5412BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5412BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5412BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5412BB14 Details Description
Related parts for RN55C5412BB14
IC 8051 MCU FLASH 16KB 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 105KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.9A SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 33M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf