Vishay/Dale RN55C5490DRSL
RN55C5490DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5490DRSL
Brief Description
RES 549 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5490DRSL.pdf
Availability of RN55C5490DRSL
QUANTITY
RN55C5490DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5490DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5490DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5490DRSL
Related LinksRN55C5, RN55C5490DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5490DRSL Details Description
Related parts for RN55C5490DRSL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
15 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH HARTING ECON 710 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZD7 PG11 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
RES 18 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf