Vishay/Dale RN55C5510BB14
RN55C5510BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5510BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 551 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5510BB14.pdf
Availability of RN55C5510BB14
QUANTITY
RN55C5510BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5510BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5510BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)551
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5510BB14
Related LinksRN55C5, RN55C5510BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5510BB14 Details Description
Related parts for RN55C5510BB14
CONN D-SUB HOUSING PLUG 25POS datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 600V ECO-PAC2 datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 2.2MH 1.3A datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" STACKER datasheet.pdf
FOMM62.5 LEAD 2.5S TZ ST-SC DPX datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.2A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf