Vishay/Dale RN55C5561CBSL
RN55C5561CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5561CBSL
Brief Description
RES 5.56K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5561CBSL.pdf
Availability of RN55C5561CBSL
QUANTITY
RN55C5561CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5561CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C5561CBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.56k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5561CBSL
Related LinksRN55C5, RN55C5561CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5561CBSL Details Description
Related parts for RN55C5561CBSL
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS STR datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 02POS VERT datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG ISOLATED 3.3V 0.3A 12SOP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
IC GPIO EXPANDER I2C 4CH 20QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf