Vishay/Dale RN55C5620FB14
RN55C5620FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C5620FB14
Brief Description
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C5620FB14.pdf
Availability of RN55C5620FB14
QUANTITY
RN55C5620FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C5620FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C5620FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C5620FB14
Related LinksRN55C5, RN55C5620FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C5620FB14 Details Description
Related parts for RN55C5620FB14
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
AB 35C 28#16, 7#12 PIN RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf